سبزى تصویر خورشید آمریکا اندازی خورشید

سبزى: تصویر خورشید آمریکا اندازی خورشید آمریکایی دانشمندان ماه

گت بلاگز وب‌گردی پرچم‌ های آمریکا روی ماه در حال از هم پاشیدن هستند

میراث ایالات متحده روی ماه در حال نابودی هست. دانشمندان می‌گویند پرچم‌ها‌ی آمریکا روی ماه به‌کلی سفید شده‌اند و در آستانه‌ی نابودی کامل هستند.

پرچم‌ های آمریکا روی ماه در حال از هم پاشیدن هستند

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، تصویر های این چنینی همواره جهت آمریکایی ها مایه غرور بوده اند: یک فضانورد آپولو با لباس فضانوردی که با افتخار کنار پرچم آمریکا با رنگ های سفید، آبی و قرمز ایستاده هست. پرچمی که نماد افتخار کشور او است و به دنیا سرد و تنها ی ماه می گوید: ایالات متحده اینجا بوده است.
اما همه ی شش پرچم راه اندازی شده است در ماه بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲، در اوضاع خوبی به سر نمی برند. تصویرهای گرفته شده است به وسیله مدارگرد شناسایی ماه در سال ۲۰۱۲، نشان می دهند که حداقل پنج پرچم از شش پرچم راه اندازی شده است روی ماه هنوز سر پا هستند. با این حال دانشمندان می گویند دهه ها قرار گرفتن زیر نور خورشید باعث محو شدن این رنگ های نمادین شده است است.

عبارات مهم : تصویر

در نتیجه، پرچم ها به احتمال زیاد تاکنون کاملا سفید شده است اند و حتی ممکن است اوضاع فیزیکی آن ها بدتر شده است باشد. این پرچم ها را شرکت پرچم سازی آنین از ابریشم مصنوعی ساخته است و هر کدام از آن ها در حدود پنج و نیم دلار جهت ناسا هزینه در پی داشته است.
پرچم هایی با این جنس در سطح زمین بعد از چند سال قرار گرفتن زیر نور خورشید رنگ می بازند. به این علت که اشعه ی فرابنفش رسیده از خورشید، یعنی همان اشعه ای که باعث آفتاب سوختگی می شود، به طور کامل به وسیله اتمسفر زمین جذب نمی شود؛ بنابراین می تواند رنگ ها و حتی بافت پارچه را نابود کند.
اما ماه هیچ گونه اتمسفری جهت جذب شدت نور خورشید ندارد و در آنجا سایه هم وجود ندارد؛ از این رو اثر تخریبی اشعه ی فرابنفش به مراتب زیاد است و پرچم ها به مدت دو هفته پشت سر هم در معرض نور شدید و تابش های خورشیدی قرار می گیرند (چرا که هر شبانه روز قمری برابر با ۲۸ روز زمین است). پائول اسپودیس، یک قمرشناس در سال ۲۰۱۱ در مجله ی Air & Space نوشته بود:
در طول مأموریت های آپولو، فضانوردان ما، ۶ عدد پرچم روی ماه راه اندازی کردند. به مدت بیش از چهل سال این پرچم ها در شرایط سخت محیط ماه قرار گرفته اند؛ چهارده روز زیر نور خورشید و دمای محیط بالای ۱۰۰ درجه سانتی گراد و سپس ۱۴ شب سرد با دمای ۱۵۰- درجه ی سانتی گراد.
اما قسمت عمده ی تخریب از تابش شدید فرابنفش ناشی می شود که بدون گذشتن از هیچ گونه فیلتری به سطح ماه می رسد. حتی پرچم های راه اندازی شده است روی زمین، در زیر نور خورشید بعد از چند سال رنگ می بازند و نیاز به جایگزینی دارند. بنابراین به احتمال زیاد این سمبل های حضور آمریکا در ماه به خاطر وجود تشعشات شدید خورشیدی به کلی سفید شده است اند. حتی ممکن است بعضی از آن ها به صورت فیزیکی متلاشی شده است باشند.
اکنون آمریکا هیچ برنامه ی فضایی مشخصی ندارد و ماه بالای سر ما نیز دیگر پرچم آمریکا را با خود حمل نمی کند.
پرچم سفید روی ماه
آیا به ماه بازخواهیم گشت.حالا شش سال از اظهار نظر اسپودیس می گذرد و در این مدت خیلی چیزها عوض کردن کرده اند و در عین حال خیلی چیزها هم به روال خود باقی مانده اند. ناسا سخت در تلاش است تا فضانوردانش را با موشک های SLS به اعماق فضا بفرستد؛ ولی به نظر می رسد در فکر فرستادن انسان به ماه نیست. در عوض، این آژانش فضایی در نظر دارد تا سال ۲۰۳۳ انسان را به مریخ بفرستد.
با این حال ممکن است در بخش تجاری امیدی جهت مأموریت های قمری باشد. جهت مثال ایلان ماسک می خواهد در سال ۲۰۱۸ با استفاده از موشک های ساخت کمپانی فضایی خودش، یعنی اسپیس ایکس دو شخص عادی را به سوی ماه بفرستد تا به دور آن بگردند (نه این که روی آن فرود آیند). بنیان گذار آمازون، جف بزوس، در این فکر است که با کمپانی فضایی خودش بلو اوریجین، انسان را در ماه ساکن کند.
اما اگر هیچ کدام از این دو شرکت در تحقق اهداف خود موفق نباشند، باز هم جای امید هست؛ آیا که اکنون پنج تیم جهت بردن جایزه ی ۲۰ میلیون دلاری گوگل با نام Lunar XPRIZE با هم در مسابقه هستند. از اهداف مأموریت آن ها نشاندن یک ربات در سطح قمر زمین و فرستادن تصویرهای باکیفیت به زمین است.
همچنین یک جایزه ی ۴ میلیون دلاری با نام میراث آپولو به تیمی تعلق خواهد گرفت که بتواند تصویرهای زنده یا تصویر پانوراما از مکان فرود آپولو ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶ یا ۱۷ به زمین مخابره کند.
اگر تیمی موفق به انجام این کار شود، شاید بتوانیم تصویر یکی از پرچم های نمادین آمریکا را در قالب تصویر های فرستاده شده است ببینیم تا بفهمیم دقیقا بعد از ۴۵ سال در چه وضعی هستند.
منبع: زومیت
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تصویر | خورشید | آمریکا | اندازی | خورشید | آمریکایی | دانشمندان | ماه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs